Fegato alla veneziana, czyli wątróbka po włosku | Bottega del Gusto

Fegato alla veneziana, czyli wątróbka po włosku

Obiady
Fegato alla veneziana, czyli wątróbka po włosku
7 stycznia 2021

Fegato alla veneziana, czyli wątróbka wenecka, to typowe danie dla regionu, przygotowywane z wątróbki wieprzowej lub cielęcej. Zazwyczaj podawane jest w parze z polentą z białej kukurydzy. Dowody na wykorzystanie tego mięsa we włoskiej kuchni istnieją już od czasów rzymskich w „De re Coquinaria Apiciusa”. Podczas przygotowywania weneckiej wątróbki mięso kroi się w paski i gotuje razem z białą cebulą.

 

Pierwotnie fegato alla veneziana opierało się na połączeniu figi z wątróbką. Wenecjanie zastąpili ją jednak szeroko rozpowszechnioną cebulą, która tak samo dobrze jak figi tłumiła smak wątroby. Wariant wenecki był ceniony do tego stopnia, że ​​wspomniano go we ówczesnym Apiciusie napisanym przez Francesco Leonardi w 1790 r.

 

Co sprawia, że ​​to danie jest pyszne? W fegato alla veneziana są dwa składniki, a siła potrawy tkwi w idealnym połączeniu przeciwieństw wątroby i cebuli. W tradycyjnym ujęciu lepiej byłoby używać podrobów wieprzowych. Dziś jednak częściej stosuje się cielęce, o słabszym smaku. Cebula? Im słodsza, tym lepsza. Niekiedy więc używa się jej odmiany czerwonej.

 

Masło i dobra oliwa extra vergine (na przykład Grezzona) przydadzą się do smażenia cebuli. Do tego można opcjonalnie dodać ocet i pietruszkę. Niektórzy zamiast octu (na przykład di Modena) użytkują białe wino lub cytrynę.

 

 

Składniki

– 600 g wątróbki cielęcej
– 2 duże białe lub czerwone cebule
– 50 g masła
– 4 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
– ocet (opcjonalnie)
– sól
– pieprz

 

Sposób przygotowania

1. Smażyć pokrojoną w plasterki cebulę na maśle wymieszanym z olejem. Po zeszkleniu dodać wątróbkę
2. Dodać trochę octu lub 2 łyżki stołowe wody
3. Gotować na wolnym ogniu przez 15-20 minut
4. Dodać sól i pieprz
5. Spożywać na gorąco bezpośrednio po przygotowaniu. Po ponownym podgrzaniu, wątróbka będzie twarda

 

Smacznego!