Caffe e Cornetto: przepis na idealne włoskie śniadanie - Bottega Del Gusto - strona

Caffe e cornetto, czyli idealne włoskie śniadanie

Desery
Caffe e cornetto, czyli idealne włoskie śniadanie
21 października 2021

Prawdziwe włoskie śniadania nie należą do najmniej kalorycznych, ale z pewnością są pyszne! Bo czy może być coś lepszego, niż spożycie tradycyjnego caffe e cornetto, przełamując słodkość rogalika z goryczą kawy?

 

Skąd w ogóle wziął się tytułowy „cornetto”? Jego historia miesza się z legendą. Według zapisków, rogal powstał, gdy Wiedeń doświadczył oblężenia osmańskiego w 1683 roku. W świetle tej wersji to piekarz podniósł alarm, słysząc odgłosy najeźdźców, którzy kopali podziemny tunel do pokonania murów miejskich. W nagrodę otrzymał wyłączne prawo do robienia słodyczy w kształcie półksiężyca z okazji najazdu tureckiego.

 

Receptura? Ta pochodzi od francuskiej brioszki, która powstała w Normandii, w XVI wieku. Co ciekawe, była adaptacją „pâte à brioche”, czyli ciasta z czasów średniowiecza. Z czasem wersja „brioche” we Francji zmieniła nazwę na „croissant”. We Włoszech z kolei, ze względu na wymianę kulturalną podczas wojen napoleońskich, zaczęto wypiekać brioszkę. Chociaż włoska „brioche” zachowała swoją nazwę, przepis nie pozostał ten sam.

 

Włoska „brioche” i „cornetto” są traktowane jako synonimy w wielu miejscach w Italii. Tak bardzo, że wiele osób mówi: na północy je się „brioche”, a na południu „cornetto”, jakby to było to samo. Jednak na południu istnieje również inny rodzaj „brioche”, który składa się z ciasta brioche podobnego do ciasta spożywanego we Francji. Jego kształt jest jednak okrągły.

 

Jeśli więc wybierasz się do Mediolanu, zamów brioche z kawą, gdy chcesz nadziewane francuskie cornetto lub croissanta. Jeżeli jednak stawiasz na południe Włoch, zamów cafe e cornetto. Jeśli wybierzesz tam brioche z kawą, dostaniesz coś zupełnie innego. Uważaj więc!

 

Caffe e cornetto można spożywać z dodatkami. Obok dżemów polecamy krem orzechowy Gianduia Nero Pernigotti.

 

Składniki

– 500 g mąki
– 250 ml wody
– 300 g masła
– 20 g świeżych drożdży piwnych
– 10 g soli
– 70 g cukru pudru
– 50 ml mleka pełnego
– jajko
– mleko

 

 

Sposób przygotowania

1. Wyjmij masło z lodówki i pozostaw w temperaturze pokojowej na 30 minut.
2. Drożdże rozpuść w wodzie.
3. Do miksera wsyp przesianą mąkę i drożdże, zacznij ugniatać hakiem na minimalnych obrotach.
4. Dodaj miękkie masło (50 g), po jednym kawałku. Ten krok jest niezbędny: przed dodaniem drugiego kawałka masła poczekaj, aż pierwszy zostanie dobrze wchłonięty przez ciasto.
5. Ugniataj, aż ciasto będzie lśniące i jednorodne.
6. Dodaj cukier, mleko i sól i ugniataj na średnich obrotach przez około 25-30 minut.
7. Włóż ciasto do miski, przykryj folią i wstaw do lodówki na 12 godzin.
8. Masło (250 g) pozostaw w temperaturze pokojowej, aż osiągnie temperaturę 14-15 stopni. Zajmie to około godziny.
9. Ułóż je między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i za pomocą wałka rozłóż w prostokącie o wymiarach około 25 na 20 centymetrów i grubości około 3 milimetrów.
10. Na tym etapie masło powinno zachować konsystencję glinki; jeśli stanie się zbyt miękkie, włóż je z powrotem do lodówki na kilka minut, a następnie kontynuuj.
11. Złóż brzegi papieru, aby uformować paczkę. Włóż masło z powrotem do lodówki.
12. Wyciągnij ciasto z lodówki i połóż na lekko posypanej mąką blasze do pieczenia. Spłaszcz je rękoma, a następnie rozwałkuj w prostokąt o wymiarach około 50 na 22 cm o grubości 3 mm.
13. Ułóż masło na krótkim boku ciasta, uważając, aby pozostawić 1 cm wolnego u dołu. Powinno zajmować 2/3 dolnej części prostokąta ciasta.
14. Załóż górną część ciasta na masło.
15. Naciśnij brzegi ciasta palcami, aby uszczelnić arkusz masła w cieście.
16. Ciasto zawiń w papier do pieczenia i wstaw do lodówki na 20 minut.
17. Umieść blok ciasta przed sobą, otwartą stroną po prawej stronie. Uderz wałkiem, aby równomiernie rozprowadzić masło i rozłóż ciasto krótszym bokiem przed sobą, na grubość 1 cm.
18. Złóż dolną część ciasta do środka, następnie górną.
19. Obróć ciasto o 90 stopni, zawsze otwartą stroną w prawo. Przykryj folią i umieść na tacy w lodówce na co najmniej 40 minut.
20. Po 40 minutach wyjmij ciasto z lodówki i wykonaj jeszcze dwie rundy zagięć, postępując zgodnie z krokami i czasami odpoczynku wskazanymi powyżej.
21. Wyjmij ciasto i rozłóż je na lekko posypanej mąką desce do pieczenia.
22. Uzyskaj prostokąt o wymiarach około 55 cm na 25 cm, o grubości około 3 milimetrów (długi, wąski).
23. Uformuj prostokąty ciasta o krótkim boku 8 centymetrów; następnie z każdego prostokąta utwórz 2 trójkąty równoramienne.
24. Wykonaj nacięcie o długości około 1 cm w środku podstawy każdego trójkąta.
25. Rogaliki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia na 3 godziny, by urosły.
26. „Napompowane” cornetto posmaruj ubitym żółtkiem razem z mlekiem; posyp je cukrem.
27. Piecz w 220 stopniach przez 5 minut, następnie obniż temperaturę do 190 stopni i piecz przez kolejne 12 minut.
28. Cornetto są gotowe do spożycia!