Listopad to miesiąc, w którym na półwyspie Apenińskim jada się kasztany. Są one bowiem – podobnie jak zboża – bogate w węglowodany i nie tylko… Posiadają wartości odżywcze, które doceniono już w imperium rzymskim. Kasztany jadalne zawierają sacharozę, kwas jabłkowy, cytrynowy i lecytynę. Można w nich znaleźć witaminy z grupy B oraz potas. Nie brakuje również zdrowych tłuszczy nienasyconych.
Przez stulecia – jesienią i zimą – kasztany były głównym źródłem pożywienia dla ludzi, dlatego nazywano je “chlebem biednych”.
Obecnie we Włoszech kupuje się je w supermarketach i na straganach, ale miłośnicy tych przysmaków, podobnie jak polscy grzybiarze, całymi rodzinami wybierają się na wycieczki do lasu, aby później móc cieszyć się ich przygotowywaniem i wreszcie niezapomnianym smakiem. W kuchni przyrządza się je na różne sposoby, na przykład: gotowane, pieczone w piekarniku lub “obrobione” na specjalnej, perforowanej patelni.
We Włoszech kasztany wykorzystuje się również do produkcji piwa oraz mąki. Ta ostatnia najczęściej stosowana jest do naleśników. W naszych delikatesach znajdziecie słodki krem z kasztanów, który doskonale sprawdzi się jako nadzienie naleśników lub innych wypieków.