Trufle to prawdziwy rarytas i najdroższe grzyby świata. Posiadają zarówno walory smakowe jak i zdrowotne, dzięki czemu znalazły szerokie zastosowanie w kuchni. Są bogate w białko, węglowodany, sole mineralne oraz prowitaminę D2. Działają przeciwbakteryjnie, uodparniająco i odmładzająco. Te wyjątkowe grzyby wymagają odpowiedniej temperatury, specyficznych gleb oraz obecności określonych drzew, z którymi żyją w symbiozie. Idealne warunki dla nich panują między innymi we Włoszech, dlatego kraj ten przoduje uprawie i zbieraniu tego przysmaku. Ciekawostką jest, że na około 100 istniejących odmian trufli, tylko 9 z nich jest jadalnych. Oto 6 najczęściej spotykanych:
Bianco Pregiato (biała trufla), nazywana również białą truflą z Alba – to najdroższy i najbardziej ceniony grzyb na świecie. Nie da się go uprawiać, dlatego coroczne zbiory są niewielkie. We Włoszech zbierany jest od września do grudnia w regionach Piemonte i Umbria Alta.
Nero Pregiato (czarna trufla) znana jako Nero di Norcia – to rodzaj aromatycznej trufli o bardzo intensywnym smaku, którą można gotować. Rośnie na pagórkowatych i górskich terenach pod dębami lub orzechami laskowymi. Okres zbierania trwa od grudnia do marca.
Letnia trufla (Scorzone) – jedna z najbardziej popularnych trufli nie tylko we Włoszech, ale w całym regionie Morza Śródziemnego. Ta odmiana może być hodowana. Rośnie w lasach liściastych, natomiast okres zbiorów przypada od maja do grudnia.
Zimowa trufla (Scorzone) – cieszy się lepszą reputacją od letniego imiennika. Ma przyjemny zapach oraz bardzo delikatny smak, zbliżony do podgrzybka (porcino) i parmezanu. Jest to odmiana trufli najłatwiejsza do wykorzystania w kuchni. Doskonale smakuje zarówno gotowana jak i spożywana na surowo.
Trufla Bianchetto – jest mniej aromatyczną truflą niż Bianco Pregiato, natomiast częściej występującą, w szczególności w regionach Marche i Toscanii. Rośnie na glebach wapiennych, w lasach liściastych i iglastych. Okres zbierania tej trufli trwa od stycznia do marca.
Gładka czarna trufla – jest mało znana, ale bardzo ceniona. Ma gładką powierzchnię z rzadkimi brodawkami i charakterystyczną ciemnoczerwoną barwę. Rośnie w symbiozie z lipami, dębami, topolami i leszczynami, a zbiera się ją od października do grudnia.
W naszych delikatesach znajdziecie białą i czarną oliwę truflową, pastę z białych i czarnych trufli oraz carpaccio di tartuffo. Nie możecie pominąć tych smakołyków:)