Parmigiana di melanzane - przepis - Bottega Del Gusto - strona

Parmigiana di melanzane

Obiady
Parmigiana di melanzane
27 sierpnia 2020

Podejrzewa się, że oryginalna parmigiana di melanzane pochodzi z okolic Parmy, Sycylii lub Neapolu. Z tą pierwszą ma wiązać ją nazwa. Historycy jednak się o to sprzeczają, bowiem może to być wyłącznie konotacja z serem używanym do przygotowania dania, czyli parmezanem (rzecz jasna pochodzi z Parmy). Inni wskazują natomiast, że parmezan nie był tak istotnym elementem zapiekanki z bakłażanów, by od niego powstała nazwa dania. Z kolei według Pino Correntiego słowo parmigiana pochodzi od sycylijskiego słowa damigiana, które oznacza wiklinowy rękaw używany zarówno do podawania butelek wina, jak również do gorących zapiekanek. Nie można jednak nie zauważyć, że pierwszym rejonem Włoch, w którym pojawił się bakłażan była właśnie Sycylia i dlatego teoria, że właśnie tam stworzono oryginalny przepis, jest popularna wśród wielu badaczy.

 

Parmigiana di melanzane sama w sobie jest bardzo prosta. Składa się z bakłażana smażonego na patelni na oliwie, którego poszczególne warstwy przekładane są bogatym w smaku sosem pomidorowym oraz serem. W jego niektórych wersjach składowe potrawy maczane są najpierw w jajku i mące, a dopiero później smażone. Jeszcze inne wariacje pozwalają na użycie mozzarelli zamiast parmezanu. W Neapolu danie niekiedy przygotowywane jest z cukinii albo karczochów. W Anglii z kolei do tej wegetariańskiej potrawy dodaje się wieprzowinę lub kurczaka z sosem beszamelowym, a w Argentynie cielęcinę, kurczaka i… frytki.

 

Widać więc, że parmigiana di melanzane zyskała bardzo dużą popularność, a jej wariacje sprawiają, że trafia w gusta szerokiej gamy smakoszy!

 

Składniki

– 1,2 kilograma bakłażanów
– 700 ml passaty pomidorowej
– oliwa z oliwek na przykład Venturi
– cebula
– oregano
– 250 g parmezanu
– świeża bazylia
– sól
– pieprz
– czosnek
– liście laurowe

 

Sposób przygotowania

1. Bakłażana pokroić w podłużne plastry o grubości maksymalnie 0,5 cm
2. Warzywo oprószyć solą i zostawić na 15 minut, by „puściło” wodę
3. Zebrać wodę za pomocą papierowych ręczników
4. Bakłażana smażyć na oliwie z oliwek przez około 2 minuty z każdej strony
5. W garnku zeszklić pokrojoną w kostki cebulę i wycisnąć kilak ząbków czosnku
6. Do naczynia wlać passatę, dodać odrobinę soli, pieprz i kilka listów laurowych wraz z oregano
7. Gotować sos przez około 10 minut
8. Piekarnik nagrzać do około 200 st. C.
9. Do naczynia żaroodpornego wlać odrobinę sosu i położyć na nią warstwę bakłażana. Przyprószyć serem. W ten sposób ułożyć kolejne warstwy potrawy
10. Zapiekać 25 minut
11. Udekorować świeżą bazylią

 

Smacznego!