Torcetti – przepis - Bottega Del Gusto - strona

Torcetti, czyli wyjątkowa słodycz z Doliny Aosty

Desery
Torcetti, czyli wyjątkowa słodycz z Doliny Aosty
13 stycznia 2021

Torcetti to jeden z najbardziej popularnych herbatników i ceniona w regionie Doliny Aosty słodycz. Zawdzięcza swoją nazwę skręconemu kształtowi, który wyróżnia ją spośród innych podobnych wyrobów.

 

Torcetti w zależności od regionu oferowane jest w różnych smakowych odmianach. Najbardziej znane są produkowane w Saint-Vincent w Dolinie Aosty. Ich historia sięga dawnych czasów. Herbatniki wspomniano w zapisach pochodzących już z XVIII wieku. Obecne one były w tekstach poświęconych tradycyjnej gastronomii i figurowały jako pyszne ciastka wykonane z chleba. Gdzie konkretnie można było znaleźć o nich informacje? Wspomniane były w książce „Confetturiere Piemontesi” z 1790 r. Torcetti to również bohaterowie dogłębnego studium opublikowanego w „Traktacie o nowoczesnej kuchni i cukiernictwie” z 1854 r. W nim Giovanni Vialardi, asystent kucharza króla Carlo Alberto i Vittorio Emanuele II, wymienia trzy różne przepisy, z których jeden jest bardzo podobny do tego, z którego torcetti wykonuje się dziś.

 

Nie można nie zauważyć, że z biegiem czasu receptura torcetti uległa kilku przemianom. Początkowo była bardziej podobna do „słodkich paluszków”, później dodano do niej naturalnych drożdży (na przykład Molino) zamiast drożdży piwnych. Ponadto, wzbogacenie o masło nadało biszkoptowi większej lekkości i chrupkości.

 

Pomimo dodatków i zmian receptura pozostała prosta. Co należy przygotować, by wykonać przepis samodzielnie? Wystarczy mieć mąkę (na przykład Iaquone), wodę, masło, drożdże i sól, a także cukier. W różnych rejonach Italii słodycz przeszła kilka zmian, nie tracąc przy tym swojego pysznego smaku. Niekiedy wzbogaca się ją o karmelizowaną powierzchnię. Torcetti z Serra di Ivrea są z kolei grubsze, lżejsze i bogatsze w masło.

 

Składniki

– 250 g mąki uniwersalnej
– 3,5 g suszonych drożdży
– 30 g cukru
– 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
– szczypta soli
– 100 g masła
– 80 ml ciepłej wody

 

 

Sposób przygotowania

1. W dużej misce przesiej mąkę i dodaj suche drożdże.
2. Na środku zrób zagłębienie i dodaj cukier, sól, wanilię i zmiękczone masło pokrojone na małe kawałki.
3. Dobrze wymieszaj widelcem lub rękami, dodając ciepłą wodę.
4. Ugniataj przez kilka minut.
5. Ciasto przełóż do posypanej mąką miski, przykryj wilgotną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 90 minut).
6. Włącz piekarnik na 200°C i wyłóż blachy do pieczenia papierem.
7. Z kawałków ciasta zrób małe rulony o długości 15-20 cm i szerokości 1 cm. Przekręć każdy i połącz końce, lekko je ściskając, aby się przykleiły.
8. Posmaruj powierzchnię każdego ciastka roztopionym masłem i zanurz je w cukrze.
9. Ułóż na blasze do pieczenia, następnie wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 8-10 minut lub do uzyskania złotego koloru.

 

Smacznego!