Sebadas to deser, nazywany różnymi językowymi wariantami: seada, sebada, seatta, sevada, sabada, jak również casgiulata. Dziś jest oferowany o każdej porze roku, a kiedyś przygotowywano go głównie na Święta Wielkanocne. Składał się z kwaśnego, świeżego sera owczego, a w niektórych regionach również z krowiego. Formowano go w okrągłe kształty tak duże, jak talerz.
Sebadas występuje nie tylko w wersji słonej, ale również na słodko. Po usmażeniu doprawia się go miodem, a rzadko nawet cukrem. Czasami jednak danie solono. Głównymi składnikami wypieku są kasza manna zmieszana ze smalcem, świeży, kwaśny ser pecorino, skórka z cytryny i miód. Smażony jest w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia (najlepsza jest Grezzona) lub, jak dawniej, na smalcu. Po odsączeniu doprawia się go miodem.
To deser, w którego przepisie można znaleźć wiele podobieństw do dań ze starożytnego świata. Cato the Censor w swojej książce „De Agrioltura” wspomina o placencie, która jest ciastem zrobionym z mąki zmieszanej z wodą i świeżym serem owczym, a następnie namoczonym w wodzie z miodem. W innym przepisie o nazwie globi świeży ser smażono na smalcu i polewano miodem. Ponadto, w powieści świata klasycznego, Satyricon Petroniusa, opisano danie, które Trimalcione oferuje po pogrzebie. Jest ono wykonane z mąki i sera nasączonego miodem.
Nie zmienia to faktu, że sebadas jest ciastem, które zachwyca przybyłych na Sardynię. Przepis jest łatwy, dlatego aż zachęca, by wykonać go w domu!
Składniki
– 70 ml oliwy z oliwek
– 70 g smalcu
– 1 jajko
– 500 g maki z pszenicy durum
– 500 g pecorino
– 70 ml wody
– skorka z cytryny
– miod
Sposób przygotowania
1. Wsypac sol do wody, a nastepnie powoli dodac wode do maki.
2. Zagniesc i dodac smalec az ciasto bedzie gladkie i zbite. Zajmie to okolo 10 minut.
3. Odstawic do lodowki, a w miedzyczasie (na patelni z powloka zapobiegajaca przywieraniu) na malym ogniu rozpusc ser, mieszajac do uzyskania jednolitej konsystencji. Jesli stanie sie jednak zbyt plynny, mozna dodac do niego troche semoliny.
4. Dodac skorke z cytryny.
5. Lyzka ulozyc ser na papierze pergaminowym, tworzac krazki.
6. Rozwalkowac ciasto i zrobic krazki nieco wieksze niz wczesniejsze serowe.
7. Umiescic ser na krazku, a nastepnie zamknac, dobrze sciskajac krawedzie.
8. Smazyc na duzej ilosci oleju, a po zdjeciu z ognia dodac miod.