Fegato alla veneziana, czyli wątróbka wenecka, to typowe danie dla regionu, przygotowywane z wątróbki wieprzowej lub cielęcej. Zazwyczaj podawane jest w parze z polentą z białej kukurydzy. Dowody na wykorzystanie tego mięsa we włoskiej kuchni istnieją już od czasów rzymskich w „De re Coquinaria Apiciusa”. Podczas przygotowywania weneckiej wątróbki mięso kroi się w paski i gotuje razem z białą cebulą.
Pierwotnie fegato alla veneziana opierało się na połączeniu figi z wątróbką. Wenecjanie zastąpili ją jednak szeroko rozpowszechnioną cebulą, która tak samo dobrze jak figi tłumiła smak wątroby. Wariant wenecki był ceniony do tego stopnia, że wspomniano go we ówczesnym Apiciusie napisanym przez Francesco Leonardi w 1790 r.
Co sprawia, że to danie jest pyszne? W fegato alla veneziana są dwa składniki, a siła potrawy tkwi w idealnym połączeniu przeciwieństw wątroby i cebuli. W tradycyjnym ujęciu lepiej byłoby używać podrobów wieprzowych. Dziś jednak częściej stosuje się cielęce, o słabszym smaku. Cebula? Im słodsza, tym lepsza. Niekiedy więc używa się jej odmiany czerwonej.
Masło i dobra oliwa extra vergine (na przykład Grezzona) przydadzą się do smażenia cebuli. Do tego można opcjonalnie dodać ocet i pietruszkę. Niektórzy zamiast octu (na przykład di Modena) użytkują białe wino lub cytrynę.
Składniki
– 600 g watrobki cielecej
– 2 duze biale lub czerwone cebule
– 50 g masla
– 4 lyzki oliwy z oliwek z pierwszego tloczenia
– ocet (opcjonalnie)
– sol
– pieprz
Sposób przygotowania
1. Smazyc pokrojona w plasterki cebule na masle wymieszanym z olejem. Po zeszkleniu dodac watrobke
2. Dodac troche octu lub 2 lyzki stolowe wody
3. Gotowac na wolnym ogniu przez 15-20 minut
4. Dodac sol i pieprz
5. Spozywac na goraco bezposrednio po przygotowaniu. Po ponownym podgrzaniu, watrobka bedzie twarda
Smacznego!